ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8258309
*
nr 825 8309
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 122x134 cm
Utrop:
3.000 kr
Såld:
4.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 maj 2013
kl 18:38:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/5 22:12:15
1
Vinnande bud
6/5 18:29:34
2
2.800 kr
6/5 18:30:02
2
3.200 kr
6/5 18:30:50
2
3.600 kr
6/5 18:33:03
2
4.000 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
*
Spegel
nr 825 8309
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 122x134 cm
| Utrop: | 3.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 4.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 6 maj 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 5/5 22:12:15 | 1 | Vinnande bud |
| 6/5 18:29:34 | 2 | 2.800 kr |
| 6/5 18:30:02 | 2 | 3.200 kr |
| 6/5 18:30:50 | 2 | 3.600 kr |
| 6/5 18:33:03 | 2 | 4.000 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12



